Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

22. ledna 2009, Autor: Otto Kamm
Nezařazené články

Když zemní plyn netekl, propan-butan prožíval žně

Poptávka po jejich „zboží“ totiž hned po vypuknutí plynové pře rapidně stoupla. „Prodeje se nárazově zvedly zhruba na dvojnásobek. Nejvíce na Slovensku a v Rakousku, v Česku se odbyt zvedl zhruba o třetinu,“ říká Jaroslav Krupica, obchodní ředitel společnosti Flaga Český Plyn, jež je největším prodejcem kapalného plynu (LPG) v tuzemsku.

Lidé si podle něj propan-butan kupovali jednak kvůli mrazům, ale hlavně proto, že se chtěli zajistit před nejistou budoucností. „Většina lidí nerozlišuje rozdíl mezi zemním plynem, který proudí potrubím, a ropným plynem, tedy propan-butanem, který vzniká v rafinerce. Chtějí mít pocit bezpečí,“ vysvětluje Krupica.


Také další velký prodejce LPG firma Vitogaz ČR zaznamenala růst zájmu zhruba o třetinu. „Zda jsme na tom vydělali, musíme teprve spočítat. Tržby nám sice stouply, ale také náklady. Lidé totiž přinesli na výměnu tak staré lahve, které nemůžeme použít na další plnění. Musíme je na vlastní náklady opravit,“ říká její šéf Tomáš Chytráček.

Podle něj však úvaha o náhradě zemního plynu za LPG nereálná není. „Do plynových hořáků se musí namontovat nové trysky a pak napojit lahev na regulátor,“ říká Chytráček. Podle Krupici by však takováto výměna při splnění všech podmínek trvala zhruba tři měsíce.

Podle České asociace LPG zájem o ropný plyn poroste. „Lidé ho vnímají jako stabilní zdroj paliva a tato krize to jen podpoří,“ říká tajemník asociace Alexandr Svoboda.

Zemní plyn v. LPG

Zemní plyn Přírodní plyn (hlavní složkou je metan). Těží se přímo ze země a k zákazníkům proudí v plynném stavu plynovodem. LPG Zkapalněný ropný plyn, který vzniká při rafinaci ropy. Převáží se v kapalné formě v cisternách. Lidé si ho na vaření a topení kupují nejčastěji v podobě propanbutanových lahví.
Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.